I denna artikeln går vi igenom hur Bokningsfunktionen fungerar. Bokningsfunktionen är perfekt när ni ska öppna anmälan för simskolan eller den nya gympaterminen.





KOM IGÅNG

1. Designa bokningssidan

1.1 Aktivera er bokningssida

2. Lägg till grupper och avgifter

2.1 Lägg till grupper

2.2 Lägg in avgift för gruppen

3. Öppna grupperna för anmälan och ta in anmälningar



När en person anmäler sig via denna funktion väljer den vilken grupp den ska anmäla sig till > betalar avgiften i samband med sin anmälan > hamnar direkt i den valda gruppen.


1. Designa bokningssidan

På föreningens bokningssida samlas alla grupper som går att anmäla sig till. Via bokningssidan anmäler sig deltagaren och betalar sin avgift. 



TIPS!
Många föreningar har redan gjort dessa inställningar under uppstartsutbildningen. Gå då vidare till 2. Lägg till grupper och avgifter.



1.1 Aktivera er bokningssida

1. Navigera till BOKNINGAR i vänstermenyn > BOKNINGSINSTÄLLNINGAR i takmenyn

2. Bocka i BOKNING AKTIVERAD och fyll i fälten


Gruppkoppling: välj förvald gruppkoppling som medlemmarna ska få i grupperna de anmäler sig till

Max. bokningar: ange hur många grupper samma deltagare har möjlighet att vara med i samtidigt. Välj obegränsat om ni inte har någon begränsning.

Önskar ni olika inställningar i olika perioder? Bocka då i AVANCERADE DELTAGARINSTÄLLNINGAR och ange max. bokningar för specifika perioder. 

Prioriterade deltagare: om deltagare från vissa perioder ska få förtur anges det här


3. Om ni vill att att det ska gå ut ett bekräftelsemail till de som anmäler sig bockar ni i BEKRÄFTELSEMAIL AKTIVERAT och fyller i fälten

4. Under Utseende på högersidan kan ni designa bokningssidan med färg och en informationstext.

5. Under Visning anger ni om ni vill visa ålder eller födelseår på er bokningssida samt om prio-datumet ska vara synligt

6. Klicka på SPARA 



TIPS!
Vill du kika på hur er bokningssida ser ut för deltagarna? Navigera till GRUPPER i toppmenyn och klicka på knappen FÖRHANDSGRANSKA.




TIPS!
I anmälan lämnar deltagarna sina kontaktuppgifter. Behöver ni mer information om deltagaren eller vill låta deltagaren göra ytterligare tillval? Navigera till FRÅGEFORMULÄR eller TILLVAL i toppmenyn. Läs mer om frågeformulär och tillval här.




2. Lägg till grupper och avgifter

På bokningssidan syns de olika grupperna som deltagarna kan anmäla sig till. Nu ska vi lägga till de olika grupperna som ska öppna för anmälan via bokningen. 


2.1 Lägg till grupper

1. Navigera till MEDLEMSGRUPPER i vänstermenyn > GRUPPLISTA i takmenyn

2. Klicka på LÄGG TILL GRUPP 

3. Fyll i fälten


Bekräfta grupp: bocka i denna för att låsa upp möjligheten att skicka ut avgifter till gruppen.

Gruppnamn: namnet på gruppen.

Period: visar vilken period du lägger till gruppen i.
Grupptyp: välj vilken grupptyp gruppen ska höra till.
Max antal deltagare: om det finns ett max antal deltagare för gruppen fyller ni i detta här. Detta speglas också till anmälningsfunktionerna.
Licens/försäkring: välj om gruppen behöver licens/försäkring eller ej, och i sådana fall vilken typ av licens/försäkring.
Standardplats: här fyller ni i gruppens standardplats, som sedan är förvald när ledarna lägger till aktiviteter för gruppen.
Dölj gruppen under “Kontakter” i MedlemsAppen: bocka i bockrutan om ni vill att hela gruppen ska döljas för medlemmarna under menyn Kontakter i MedlemsAppen.
Förhindra att det mailas notiser vid uppdaterad grupprekommendation: använder ni er av grupprekommendationer och inte vill att det skickas en notis till medlemmarna när ni uppdaterar en grupprekommendation bockar ni i denna ruta.
Förhindra att det mailas notiser via hemsidan: bocka i denna om det inte ska skickas notiser när det läggs ut en nyhet på hemsidan för den här gruppen.
Noteringar: intern notering om gruppen.
Träningstillfällen: här kan ni fylla i gruppens träningstillfällen. Detta speglas också till anmälningsfunktionerna.
Utmärkelser: använder ni er av utmärkelser kan ni koppla på vilka utmärkelser gruppen ska ha här.


3. När allt är ifyllt klickar ni på SPARA 



TIPS! 
Döp gruppen så det blir lätt för deltagaren att hitta rätt. Till exempel “Baddaren Blå ”.



Upprepa detta för varje grupp som ska gå att anmäla sig till. 


2.2 Lägg in avgift för gruppen

1. Navigera till BETALINSTÄLLNINGAR i vänstermenyn > GRUPPKOSTNADER i takmenyn

2. Klicka på LÄGG TILL GRUPPKOSTNAD 

3. Fyll i fälten


Grupp: välj gruppen i rullistan

Kostnadstyp: ange vilken kostnadstyp som avgiften ska kopplas till

Fakturarad: om ni vill förtydliga vad avgiften avser kan ni skriva det i fakturaraden (annars kommer kostnadstypens namn anges)

Belopp: ange beloppet


4. Avsluta med att klicka på SPARA


Upprepa detta för varje grupp som ska gå att anmäla sig till. 



TIPS! 
Ska flera grupper ha samma avgift? Klicka isåfall på MASSUPPDATERA




3. Öppna grupperna för anmälan och ta in anmälningar

Nu är det dags att bestämma när grupperna ska synas på er bokningssida och när bokningen ska öppna.


1. Navigera till BOKNINGAR i vänstermenyn > GRUPPER i takmenyn

2. Klicka på ÄNDRA till höger om gruppen

2. Fyll i fälten för Visningsinställningar, det som avgör att gruppen ska vara synligt på er bokningssida


Från: ange från vilket datum gruppen ska visas på er bokningssida

Till: ange hur länge gruppen ska synas på er bokningssida

Alternativt gruppnamn: har gruppen ett annat namn utåt än vad ni döpt den till internt, ange namnet ni vill visa utåt här

Max deltagare: ange hur många som kan anmäla sig till denna grupp

Har ni ingen begränsning, bocka i OBEGRÄNSAT ANTAL 

Bevakning: om ni vill tillåta bevakning av gruppen när den blir full bockar ni i denna bockruta, och då får deltagarna få ett mail när en plats blir ledig om gruppen skulle vara full. Detta rekommenderas varmt då det bidrar till att ni slipper hantera kölistor - det sköter sig självt!


3. Fyll i fälten för Inställningar för bokningssläpp, det som avgör när anmälan för gruppen faktiskt öppnar


För alla: ange datumet som anmälan öppnar för allmänheten

För perioder med förtur: ska medlemmar som tillhör en prioriterad period få anmäla sig vid ett tidigare skede, ange då datumet här

För grupper med förtur: ska medlemmar som tillhör specifika prioriterade grupper få anmäla sig vid ett tidigare skede, ange då datumet här och ange sedan vilka grupper det avser


4. Fyll i fälten för Avgifter och Fler inställningar 


Avgifter: här visas gruppkostnaderna för gruppen. Ska ni inte ta betalt för anmälan, bocka i DENNA BOKNINGEN ÄR AVGIFTSFRI 

Fler inställningar: här kan ni göra fler inställningar för gruppen. 

Fyll i om det finns en rekommenderad ålder som gruppen avser, ändra om ni vill att personerna som anmäler sig till denna gruppen ska få en annan gruppkoppling, fyll i en beskrivning för gruppen, om ni vill att det ska bifogas en fil i bekräftelsemailet bifogar ni den här

Träningstillfällen: finns det specifika träningstillfällen kan ni ange det här

Formulär: vill ni koppla ett frågeformulär till bokningen väljer ni vilket här

Tillval: vill ni koppla ett tillval till bokningen väljer ni vilket här


5. Avsluta med att klicka på SPARA



TIPS! 
Ska flera grupper ha samma inställningar? Klicka isåfall på MASSUPPDATERA