Vanliga frågor & svar

Hur skiljer sig Anmälningar från formulär? 

Det vanligaste arbetssättet när det kommer till Gamla Formulär är att ha ett och samma formulär oavsett vilken grupp som ni vill ta emot intresseanmälningar till. I formuläret svarar sen medlemmen på era frågor och då vet ni vilken grupp som denna ska placeras i. Nya Anmälningar löser precis samma sak men processen är lite annorlunda.   

 

Istället för att välja grupp efter att intresseanmälan är gjord väljer medlemmen nu gruppen först. Alla grupper som ni har öppna för anmälan syns på en och samma sida som ni kan koppla till er hemsida. Intresseanmälningarna samlas i en inkorg (likt formulär) där ni kan se information om personen och svar på eventuella frågor som ni har kopplat till anmälan. Från inkorgen kan ni sen godkänna ansökan. Då väljer ni vilken grupp personen ska placeras i. Om det finns en betalning kopplat till en grupp väljer ni när aviseringen ska gå iväg. Därefter är personen med i gruppen och får ett bekräftelsemail.    


När ska vi använda bokningar och när ska vi använda anmälningar? 

För sim och gymnastikföreningar med stora bokningsläpp är Bokningar fortfarande det primära anmälningsättet. Har ni för vissa anmälningar använt Gamla Formulär rekommenderar vi nu alltså Anmälningar för dessa istället.  


Vad händer med vår kö från formulär? 

Dessa hittar ni nu under Anmälningar > Gamla formulärssvar. Från Gamla formulärsvar kan ni flytta över er kö till den nya intresseanmälan genom massupdatering eller hantera varje enskild anmälan för sig. Från intresseanmälan kan ni hantera varje anmälan och lägga till den i rätt grupp.


Hur hanterar vi vår kö? 

Under inboxen i Gamla formulärsvar kan ni göra två åtgärder, “Ta bort” eller “Flytta till intresseanmälan”. Det gör ni genom att antingen klicka hantera intill en enskild anmälan, eller markerar flera anmälningar och trycker på välj åtgärd. När ni har hanterat ett gammalt formulärsvar försvinner den från inboxen.  

 

De som finns kvar i er kö som har status Behandlad eller Borttagen är ett gammalt hanteringssätt. Önskar ni att de ska tas bort från inboxen går även att radera eller flytta till intresseanmälan.  


Hur gör vi för att uppdatera till den nya anmälningsidan på vår hemsida? 

Det finns en standard anmälningssida förberedd för er som förening. Önskar ni göra ändringar på den, såsom att ändra färger, lägga till er logga, och lägga till text om föreningen och era grupper, gör ni det under “Anpassa” i takmenyn. Ni hittar er anmälningsida genom att klicka på rutan “Till anmälningssidan” i högra hörnet under Gruppinställningar eller Anpassa.  


Vi har deltagare som inte har svenskt personnummer. Kan dessa anmäla sig iallafall?

Ja! Under våren har vi lagt till funktionalitet för det. När ni valt ett anmälningssätt på en grupp kan ni under avancerade anmälningsinställningar bocka i att ni tillåter anmälan utan svenskt personnummer.


Vi har olika avgifter beroende på när i perioden som medlemmarna anmäler sig. Hur kan vi justera detta?

För att justera avgiften allt eftersom perioden går är det bara att uppdatera gruppkostnaden som är knuten till gruppen. Så här uppdaterar du en gruppkostnad →


Funkar Anmälningar även för camper & läger? Hur gör vi isåfall med personer som inte ska bli medlem?

Absolut! I de flesta fall definieras en medlem som någon som har betalt en medlemsavgift. När du gör betalinställningarna för gruppen väljer du helt enkelt en avgift som inte är av typen medlemsavgift.