OBS! Denna manual gäller endast för föreningar som har en äldre version av SportAdmin. 




INNEHÅLL

1. Inställningar

2. Fakturatexter

3. Koppla fakturatexter




1. Inställningar

För att ställa in föreningens grundläggande inställningar kopplat till er fakturering navigerar du till FAKTURERING i vänstermenyn > FAKTURERINGSINSTÄLLNINGAR i takmenyn > INSTÄLLNINGAR i undermenyn.


Antal dagar: ange antalet dagar ni önskar ha som standard mellan faktura- och förfallodatumet

Fakturautseende: bocka i bockrutan om ni vill dölja utskriftsdatumet på fakturan

Bankgiro: ange föreningens bankgiro

Detta är endast relevant när ni skickar manuella- eller gruppfakturor.

Bankgiro OCR: ange föreningens OCR-nummer kopplat till bankgiro

Detta är endast relevant när ni skickar manuella- eller gruppfakturor.

Plusgiro: ange föreningens bankgiro

Detta är endast relevant när ni skickar manuella- eller gruppfakturor.

Plusgiro OCR: ange föreningens OCR-nummer kopplat till plusgiro

Detta är endast relevant när ni skickar manuella- eller gruppfakturor.

Swish: ange föreningens swishnummer

Detta är endast relevant när ni skickar manuella- eller gruppfakturor.

Avi-standard: ange er avi-standard för organisationsfakturor. Denna kan ej stå på "Ingen avi" om ni ska skicka organisationsfakturor. 

Påminnelsedagar: ange antalet dagar det måste ha gått från betaldatumet tills ni kan skicka en betalningspåminnelse

Påminnelsetexter: här lägger ni till er påminnelsetext som används när ni skickar betalningspåminnelse 1-4

Tänk på att skriva en relativt generell påminnelsetext då alla fakturor får samma påminnelsetext oberoende vad det är för faktura.


Avsluta med att klicka på SPARA.



2. Fakturatexter

Under FAKTURERING i vänstermenyn > FAKTURERINGSINSTÄLLNINGAR i takmenyn > FAKTURATEXTER i undermenyn, styr du föreningens fakturatexter. 


I SportAdmin finns en standardtext som används som fakturatext på fakturorna till alla era grupper och organisationsgrupper, såvida ni inte har skapat egna fakturatexter och kopplat dessa till era grupper/organisationsgrupper.


Om du vill ändra en befintlig fakturatext klickar du på ÄNDRA till höger > gör dina korrigeringar > avsluta med att klicka på UPPDATERA.


Om du vill skapa en ny fakturatext klickar du på LÄGG TILL FAKTURATEXT > ange en benämning på fakturatexten > skriv fakturatexten i textrutan > avsluta med att klicka på SPARA.



3. Koppla fakturatexter

Om du vill ändra vilken fakturatext som är kopplad till vilken grupp navigerar du till FAKTURERING i vänstermenyn > FAKTURERINGSINSTÄLLNINGAR i takmenyn > KOPPLA FAKTURATEXTER i undermenyn. 


Här klickar du sedan på ÄNDRA till höger om den grupp ni vill korrigera vilken fakturatext som är kopplad > välj vilken fakturatext ni vill ha kopplad till denna gruppen i rullistan > avsluta med att klicka på UPPDATERA.



OBS!
Om ni inte gör ett aktivt val att koppla en specifik fakturatext till en grupp anges alltid Standardtexten som fakturatext.